Kulutusluottoihin erikoistuneen BIGBANKin toisen vuosineljänneksen välitilinpäätöksestä käy ilmi, että BIGBANK kasvatti tämän vuoden toisella neljänneksellä luottokantaansa kaikilla toimintamarkkinoillaan.
BIGBANKin luottokanta kasvoi vuosineljänneksen aikana yhteensä 10,0 miljoonaa euroa, eli 6,4 %. Suurimman panoksen pankin luottokannan kasvulle antoi Suomen sivuliike, mutta luottokanta kasvoi myös Baltian maissa ja Espanjassa.
BIGBANKin pääoman määrä kasvoi toisella vuosineljänneksellä 0,3 miljoonalla eurolla, ja se oli vuosineljänneksen lopussa 210,2 miljoonaa euroa. Vieraan pääoman määrä oli samaan aikaan 160,5 miljoonaa euroa, ja se väheni vuosineljänneksen aikana 1,2 miljoonalla eurolla. Sitoumuksista suurimman osan muodostivat edelleen määräaikaistalletukset.
BIGBANKin nettovoitto oli toisella vuosineljänneksellä 1,5 miljoonaa euroa. Edellisen vuoden vastaavalla kaudella nettovoitto oli 1,2 miljoonaa euroa. Voitto ennen vähennyksiä oli toisella vuosineljänneksellä 3,9 miljoonaa euroa (edellisen vuoden vastaavalla kaudella 3,3 miljoonaa euroa).
BIGBANKin hallituksen puheenjohtajan Targo Rausin arvion mukaan luottokannan kasvulle antoivat sysäyksen toisaalta taloudellisen tilanteen paraneminen Baltian maissa ja toisaalta pankkitoiminnan tehokas käynnistyminen Suomessa ja Espanjassa. ”Luottojen myynti on tällä hetkellä vilkasta Suomessa, mutta uskomme myös Espanjan sivuliikkeemme kasvupotentiaaliin seuraavien vuosineljänneksien aikana”, Raus totesi.
BIGBANKin korkotulot olivat vuoden toisella neljänneksellä 8,9 miljoonaa euroa, ja ne kasvoivat edellisen vuoden samaan kauteen verrattuna 1,1 miljoonalla eurolla. Korkotulojen kasvu johtuu lainasalkun kasvusta. Asiakkaiden maksukäyttäytyminen on vakaantunut, ja konsernin luotonhallintaan perustumattoman lainasalkun osuus koko lainasalkusta on pienentynyt puolessa vuodessa 2,1 %.
BIGBANK AS on virolaisella pääomalla toimiva kulutusluottoihin erikoistunut pankki, jolla on sivuliikkeet Suomessa, Latviassa, Liettuassa ja Espanjassa ja joka tarjoaa tuotteitaan rajat ylittävänä palveluna myös Itävallassa ja Saksassa. BIGBANK työllisti kesäkuun lopussa 534 henkilöä viidessä maassa. Pankilla oli vuosineljänneksen päättyessä yhteensä 30 sivuliikettä, joista 10 Virossa, seitsemän Latviassa, 10 Liettuassa, kaksi Espanjassa ja yksi Suomessa.






